Neden Orjinal Yedek Parça ?


Orijinal Yedek Parça Mı?  Yan Sanayi Yedek Parça Mı?

Aracınızın bakımı yapılırken ya da etrafınızda konuşulurken çok fazla duyduğunuz kelimelerden birisi de hiç şüphesiz Orijinal yedek parça mı? Yoksa Yan sanayi yedek parça mı? kullanalım cümlesidir.

Aslında bu derinlemesine incelenmesi gereken bir konuyken çoğu zaman yanlışta anlaşılabilmektedir. Yan sanayi yedek parça kelimesi sanki sahte yedek parça kullanıyormuş havası verirken, orijinal yedek parça kelimesi ise tıpkı yetkili servislerde kullanılan parçalarmış gibi algılanıyor. Aslında bu iki durum birbirinden bağımsız olmasına rağmen çoğu zaman karıştırılmaktadır. Şimdi bu konuyu biraz daha yakından inceleyelim.

Orijinal Oto Yedek Parça ?

Orijinal oto yedek parça tam anlamıyla incelenmesi gereken bir konudur. Örneğin Mercedes yedek parça ya da Volkswagen yedek parça arıyorsunuz ve bu parçaları arabanızda kullanmayı düşünüyorsunuz. Diyelim ki bu parçalar orijinal Mercedes yedek parçaları ya da orijinal  Volkswagen yedek parçaları.

Haliyle aklınıza hemen şu konu gelecektir; Bu parçalar madem orijinal yedek parçalarıysa neden üzerinde aracımın marka logosu yok ?

Birçok kullanıcı sırf bu aldatmaca ya da yetersiz bilgi yüzünden aracının bakımlarında yan sanayi yedek parça kullandıklarını sanmaktadır.  

Aslında bu durum tamamen yanlıştır.

Çünkü büyük otomotiv markaları, yedek parça üreticisi firmalarla anlaşarak ürettirdikleri yedek parça ve orijinal ambalajı üzerine kendi logolarını bastırmaktadır. Bu da kullanılan parçanın örnekte de olduğu gibi Mercedes tarafından ya da Volkswagen tarafından üretilmiş gibi görünmesine neden olmaktadır.

Aslında bu parçaları üreten firma Mann, Mahle, Bosch, Sachs, Luk, KS, Glyco, Lemforder, Ate, Behr, Hella vs. gibi büyük yedek parça üreticisi firmalardır. Bu parçalar orijinal yedek parçaları olup sadece otomotiv firmaları yerine kendi kutularını kullanmaktadırlar.

Yan sanayi yedek parça ?

Yan sanayi yedek parça kelimesi de aslında aracın periyodik bakımlarında sıkça karşılaşılan bir cümledir.

Yan sanayi üretimi demek: Otomotiv üretimi yapan firmalarının bazı yedek parçalarını dışarıya ürettirmesi olarak tanımlanabilir.

Tıpkı yukarıdaki yazıda da olduğu gibi Mercedes yedek parçaları ya da Volkswagen yedek parçaları üretilirken, bazı parçalar daha düşük maliyetler sonucunda firma dışındaki tedarikçilere ürettirilmektedir.

Bu tutumun amacı; marka bünyesinde yapılacak olan maliyeti düşürmektir. Bundan dolayı otomotiv yedek parça üretimi yapılırken bu tarz stratejilere başvurulmaktadır. 

Bu firmalarda tıpkı büyük otomotiv üreticileri gibi bilinen büyük yedek parça firmalarıdır. Mann, Mahle, Bosch vs. gibi markalar aynı zamanda yan sanayi parça üreticisi olarak bilinmektedir.

Bu ürünler tıpkı örnekte de olduğu gibi Mercedes yedek parçaları ya da Volkswagen yedek parçaları üretilirken kullanılan kaliteli malzemelerle üretilmektedir.

Sonuç Olarak;

Yetkili Servis’te (Orijinal kutulu, ambalajlı ürün kullanımı zorunludur.) ve Özel Servis’te kullanılan tüm yedek parçaları bu tarz firmaların üretmiş olduğu orijinal yedek parçalardır. Zaten bu konuyla ilgili üretici firmaların Web siteleri, blog ve makaleler üzerinden detaylı araştırma yaparsanız ne demek istediğimizi çok daha rahat anlayabileceksiniz.

Firmamızda buji, fren baltası, volant, baskı balata, amortisör, fren diski, vb. gibi yedek parçalarının hepsi ünlü ve bilinen firmaların parçalarıdır. Sachs, Luk, Bosch, Mann, Mahle, TRW, Valeo, Magneti Marelli, Monroe vs. gibi birçok markanın orijinal yedek parçalarıdır.

Ayrıca motor yağı olarak; Opet, Petrol Ofisi, Castrol, Mobil, Shell, gibi büyük motor yağı üreticilerinin yağları tercih etmeniz hem aracınız açısından hemde sizin açınızdan çok büyük önem taşır.

Bizce : Aracınızda Orijinal yedek parça dışında parça kullandırtmayın.

Peki ya sizce hangisi ?


6510901552 Mazot Filtresi

6510901552 Mazot Filtresi

65109015526510902952 Mazot FiltresiSPRT.315,316,415,416CDIOM 651%100 Orjinal Ürün..

59,00€ 62,82€ Vergiler Hariç: 50,00€

Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)